Global Power Technologies Group GHIS040A120S-A2
GHIS040A120S-A2 picture photo
Mfg. Part Number
GHIS040A120S-A2
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT BUCK CHOP 1200V 80A SOT227
Datasheet Download
GHIS040A120S-A2.pdf
Availability of GHIS040A120S-A2
QUANTITY
GHIS040A120S-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of GHIS040A120S-A2
Internal Part NumberEIS-GHIS040A120S-A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Power - Max480W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 40A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce5.15nF @ 30V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GHIS040A120S-A2
Related LinksGHIS040, GHIS040A120S-A2 Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GHIS040A120S-A2 Details Description
Related parts for GHIS040A120S-A2
OSC XO 41.36MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 72VWM 119.7VC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC FPGA 620 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
LED INDICATOR datasheet.pdf
D4SL-N3RFG-D5 datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 18.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf