Vishay Semiconductor/Diodes Division GI1-1400GP-E3/54
GI1-1400GP-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GI1-1400GP-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 1A DO204AC
Datasheet Download
GI1-1400GP-E3/54.pdf
Availability of GI1-1400GP-E3/54
QUANTITY
GI1-1400GP-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GI1-1400GP-E3/54
Internal Part NumberEIS-GI1-1400GP-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GI1-1400GP-E3/54
Related LinksGI1-1400, GI1-1400GP-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GI1-1400GP-E3/54 Details Description
Related parts for GI1-1400GP-E3/54
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
IC 16BIT 1OF2 MUX/DEMUX 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TXRX RS-485 0.5MBPS FULL 14TDFN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 150W STER D 64HTQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
WHITE POLYESTER .5X.43" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 9SRT datasheet.pdf