Vishay Semiconductor/Diodes Division GI250-1-E3/54
GI250-1-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GI250-1-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 250MA DO204
Datasheet Download
GI250-1-E3/54.pdf
Availability of GI250-1-E3/54
QUANTITY
GI250-1-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GI250-1-E3/54
Internal Part NumberEIS-GI250-1-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)250mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.5V @ 250mA
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F3pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GI250-1-E3/54
Related LinksGI250-, GI250-1-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GI250-1-E3/54 Details Description
Related parts for GI250-1-E3/54
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
KNOB CLR MATTE.75"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf