Vishay Semiconductor/Diodes Division GI250-4-E3/54
GI250-4-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GI250-4-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204
Datasheet Download
GI250-4-E3/54.pdf
Availability of GI250-4-E3/54
QUANTITY
GI250-4-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GI250-4-E3/54
Internal Part NumberEIS-GI250-4-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)4000V (4kV)
Current - Average Rectified (Io)250mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.5V @ 250mA
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 4000V
Capacitance @ Vr, F3pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GI250-4-E3/54
Related LinksGI250-, GI250-4-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GI250-4-E3/54 Details Description
Related parts for GI250-4-E3/54
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 100' datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.17A 75 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
350 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
220UF 450V 30X40MM 85C 15000H datasheet.pdf