Murata Electronics North America GJM0225C1C150JB01L
GJM0225C1C150JB01L picture photo
Mfg. Part Number
GJM0225C1C150JB01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 16V NP0 01005
Datasheet Download
GJM0225C1C150JB01L.pdf
Availability of GJM0225C1C150JB01L
QUANTITY
GJM0225C1C150JB01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM0225C1C150JB01L
Internal Part NumberEIS-GJM0225C1C150JB01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM0225C1C150JB01L
Related LinksGJM0225C1, GJM0225C1C150JB01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM0225C1C150JB01L Details Description
Related parts for GJM0225C1C150JB01L
CONN RCPT 2COND 4.8MM TAB SNAPIN datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28TSSOP datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RECPT 24POS R/A TIN 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Z5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3.9X1.9MM RECT T/H datasheet.pdf
CONVERGENT REFLECT R2 3M CABLE datasheet.pdf
DEFLECTOR #2 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf