Murata Electronics North America GJM0225C1E7R5DB01L
GJM0225C1E7R5DB01L picture photo
Mfg. Part Number
GJM0225C1E7R5DB01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 25V NP0 01005
Datasheet Download
GJM0225C1E7R5DB01L.pdf
Availability of GJM0225C1E7R5DB01L
QUANTITY
GJM0225C1E7R5DB01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM0225C1E7R5DB01L
Internal Part NumberEIS-GJM0225C1E7R5DB01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM0225C1E7R5DB01L
Related LinksGJM0225C1, GJM0225C1E7R5DB01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM0225C1E7R5DB01L Details Description
Related parts for GJM0225C1E7R5DB01L
TERM BLOCK PLUG 20POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC DUAL DECADE RIPP COUNT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V PNL MT datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
37+37 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf