Murata Electronics North America GJM0335C1E160JB01D
GJM0335C1E160JB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM0335C1E160JB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 16PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
GJM0335C1E160JB01D.pdf
Availability of GJM0335C1E160JB01D
QUANTITY
GJM0335C1E160JB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM0335C1E160JB01D
Internal Part NumberEIS-GJM0335C1E160JB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM0335C1E160JB01D
Related LinksGJM0335C1, GJM0335C1E160JB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM0335C1E160JB01D Details Description
Related parts for GJM0335C1E160JB01D
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 45NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 400A DO200AA datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 160MA 170 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf