Murata Electronics North America GJM1555C1H1R8WB01D
GJM1555C1H1R8WB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H1R8WB01D
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H1R8WB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H1R8WB01D
QUANTITY
GJM1555C1H1R8WB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H1R8WB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H1R8WB01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H1R8WB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H1R8WB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H1R8WB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H1R8WB01D
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
2U HORIZONTAL CABLE ORGANIZER datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf