Murata Electronics North America GJM1555C1H3R0CB01D
GJM1555C1H3R0CB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H3R0CB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H3R0CB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H3R0CB01D
QUANTITY
GJM1555C1H3R0CB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H3R0CB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H3R0CB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H3R0CB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H3R0CB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H3R0CB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H3R0CB01D
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC POT DGTL 32-TAP NV I2C 8-TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 580MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V CH 0603 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf