Murata Electronics North America GJM1555C1H3R3CB01D
GJM1555C1H3R3CB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H3R3CB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H3R3CB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H3R3CB01D
QUANTITY
GJM1555C1H3R3CB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H3R3CB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H3R3CB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H3R3CB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H3R3CB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H3R3CB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H3R3CB01D
IC SRAM 256KBIT 70NS 28DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 17POS datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 0.5W W/BK 12"LD datasheet.pdf
CTV 6C 6#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf