Vishay/Dale RNC50J3923FSRSL
RNC50J3923FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3923FSRSL
Brief Description
RES 392K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3923FSRSL.pdf
Availability of RNC50J3923FSRSL
QUANTITY
RNC50J3923FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3923FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3923FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3923FSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3923FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3923FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3923FSRSL
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FUSE STRIP 125A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 54POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC GATE NOR SINGLE 2INPUT SOT353 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf