Murata Electronics North America GJM1555C1H3R9CB01D
GJM1555C1H3R9CB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H3R9CB01D
Brief Description
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H3R9CB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H3R9CB01D
QUANTITY
GJM1555C1H3R9CB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H3R9CB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H3R9CB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H3R9CB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H3R9CB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H3R9CB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H3R9CB01D
JUMPER-H2730TR/C2016Y/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 17NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1500PF 500V X5S datasheet.pdf
GDT 220V 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf