Murata Electronics North America GJM1555C1H4R7WB01D
GJM1555C1H4R7WB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H4R7WB01D
Brief Description
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H4R7WB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H4R7WB01D
QUANTITY
GJM1555C1H4R7WB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H4R7WB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H4R7WB01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H4R7WB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H4R7WB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H4R7WB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H4R7WB01D
MOSFET N-CH 30V 100A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 50MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.5 W/B REC HSG POSI LOC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf