Murata Electronics North America GJM1555C1H7R8WB01D
GJM1555C1H7R8WB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H7R8WB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H7R8WB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H7R8WB01D
QUANTITY
GJM1555C1H7R8WB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H7R8WB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H7R8WB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.8pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H7R8WB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H7R8WB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H7R8WB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H7R8WB01D
IC RELAY PWR 400V 120MA THIN-PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 3.4UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
ISRF PULSE TRANSFORMER SMD 0.1A datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC 125MHZ SMD datasheet.pdf