Murata Electronics North America GJM1555C1H8R4DB01D
GJM1555C1H8R4DB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H8R4DB01D
Brief Description
CAP CER 8.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H8R4DB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H8R4DB01D
QUANTITY
GJM1555C1H8R4DB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H8R4DB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H8R4DB01D
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H8R4DB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H8R4DB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H8R4DB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H8R4DB01D
FIXED IND 220UH 830MA 290 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Plug DVI-I Single Link 23 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 12K OHM 50W datasheet.pdf