Murata Electronics North America GJM1555C1H9R2DB01D
GJM1555C1H9R2DB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H9R2DB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H9R2DB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H9R2DB01D
QUANTITY
GJM1555C1H9R2DB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H9R2DB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H9R2DB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H9R2DB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H9R2DB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H9R2DB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H9R2DB01D
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 728MA 230 MOHM datasheet.pdf