Vishay/Dale RWR81SR274FRB12
RWR81SR274FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR274FRB12
Brief Description
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR274FRB12.pdf
Availability of RWR81SR274FRB12
QUANTITY
RWR81SR274FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR274FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR274FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.274
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR274FRB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR274FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR274FRB12 Details Description
Related parts for RWR81SR274FRB12
IC ADC 8-BIT T/H&REF CMOS 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
DIGITAL MOD 8PORT 16INPUTS NPN datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 750VAC SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED XRE 465NM ROY BLUE 250MA SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-8PF 500V datasheet.pdf