Murata Electronics North America GJM1555C1H9R2DB01D
GJM1555C1H9R2DB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H9R2DB01D
Brief Description
CAP CER 9.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H9R2DB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H9R2DB01D
QUANTITY
GJM1555C1H9R2DB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H9R2DB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H9R2DB01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H9R2DB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H9R2DB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H9R2DB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H9R2DB01D
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC -32V OUT -100MA datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
CONN GROUND PLATE FPC 20POS 1MM datasheet.pdf
IC IEEE STD 1284 TXRX 48-SSOP datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf