Murata Electronics North America GJM1555C1H9R8BB01D
GJM1555C1H9R8BB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H9R8BB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H9R8BB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H9R8BB01D
QUANTITY
GJM1555C1H9R8BB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H9R8BB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H9R8BB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H9R8BB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H9R8BB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H9R8BB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H9R8BB01D
IC DRIVER GATE HALF BRIDGE 8LLP datasheet.pdf
CABLE N/N 36" RG-213 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
HEADER 60POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF 5/12 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf