Murata Electronics North America GJM1555C1HR90BB01D
GJM1555C1HR90BB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1HR90BB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1HR90BB01D.pdf
Availability of GJM1555C1HR90BB01D
QUANTITY
GJM1555C1HR90BB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1HR90BB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1HR90BB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1HR90BB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1HR90BB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1HR90BB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1HR90BB01D
DIODE GEN PURP 1KV 1A AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
DIE .043 HOLE DIA P158 TOOL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf