Microsemi SoC A3P060-1VQ100
A3P060-1VQ100 picture photo
Mfg. Part Number
A3P060-1VQ100
Brief Description
IC FPGA 71 I/O 100VQFP
Datasheet Download
A3P060-1VQ100.pdf
Availability of A3P060-1VQ100
QUANTITY
A3P060-1VQ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of A3P060-1VQ100
Internal Part NumberEIS-A3P060-1VQ100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Rev. C 24/Jun/2013
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesProASIC3
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits18432
Number of I/O71
Number of Gates60000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3P060-1VQ100
Related LinksA3P060, A3P060-1VQ100 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A3P060-1VQ100 Details Description
Related parts for A3P060-1VQ100
FUSE GLASS 1.6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC 600V 6A TO220F datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
ESD SMOCK JCKT KNTTD CFFS PK XL datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 3C SHLD 300V datasheet.pdf
15 kV ESD Protected, 2.7 V to 3.6 V Serial Port Transceivers with Green Idle⑩ IC datasheet.pdf