Sprague Goodman GKG50H26
GKG50H26 picture photo
Mfg. Part Number
GKG50H26
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIMMER 15-50PF 100V SMD
Datasheet Download
GKG50H26.pdf
Availability of GKG50H26
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GKG50H26 Order Process
Ship out your order
Specifications of GKG50H26
Internal Part NumberEIS-GKG50H26
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesSURFTRIM® GKG
PackagingBulk
Capacitance Range15 ~ 50pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated100V
Size / DimensionRectangular - 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GKG50H26
Related LinksGKG5, GKG50H26 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GKG50H26 Details Description
Related parts for GKG50H26
IDC CABLE - MSD60K/MC60M/MSD60K datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC DB 9POS 2.5MM GRN PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3POS 1MM 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf