Sprague Goodman GKG50H66-07
GKG50H66-07 picture photo
Mfg. Part Number
GKG50H66-07
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIMMER 15-50PF 100V SMD
Datasheet Download
GKG50H66-07.pdf
Availability of GKG50H66-07
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GKG50H66-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of GKG50H66-07
Internal Part NumberEIS-GKG50H66-07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesSURFTRIM® GKG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance Range15 ~ 50pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated100V
Size / DimensionRectangular - 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GKG50H66-07
Related LinksGKG50, GKG50H66-07 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GKG50H66-07 Details Description
Related parts for GKG50H66-07
CONN TERM BLOCK 6.35MM 6POS OR datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 5M1 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS FEMALE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 4POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2A TP-FA datasheet.pdf