GeneSiC Semiconductor GKN240/16
GKN240/16 picture photo
Mfg. Part Number
GKN240/16
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 320A DO205
Datasheet Download
GKN240/16.pdf
Availability of GKN240/16
QUANTITY
GKN240/16 Order Process
Ship out your order
Specifications of GKN240/16
Internal Part NumberEIS-GKN240/16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)320A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 60A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr60mA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GKN240/16
Related LinksGKN2, GKN240/16 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
GKN240/16 Details Description
Related parts for GKN240/16
MOSFET N-CH 500V 90A SP4 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 40MSPS 144CTBGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
156 KK SPOX RCPT HSG W/RAMP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
D4NL-1BFG-B4 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 20VQFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W CM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
150UF 200V 18X25 datasheet.pdf