Vishay Thin Film PHP00603E1110BBT1
PHP00603E1110BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1110BBT1
Brief Description
RES SMD 111 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1110BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1110BBT1
QUANTITY
PHP00603E1110BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1110BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1110BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)111
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1110BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1110BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1110BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1110BBT1
TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 53UF 330V QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf