| Internal Part Number | EIS-GL045F23IET | |
| Type | MHz Crystal | |
| Frequency | 4.5MHz | |
| Frequency Stability | ±30ppm | |
| Frequency Tolerance | ±20ppm | |
| Load Capacitance | 20pF | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 120 Ohm | |
| Operating Mode | Fundamental | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | HC49/US | |
| Size / Dimension | 0.461" L x 0.197" W (11.70mm x 5.00mm) | |
| Height | 0.142" (3.60mm) | |