Vicor Corporation V48C12M150BS
V48C12M150BS picture photo
Mfg. Part Number
V48C12M150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V48C12M150BS.pdf
Availability of V48C12M150BS
QUANTITY
V48C12M150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12M150BS
Internal Part NumberEIS-V48C12M150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12M150BS
Related LinksV48C12, V48C12M150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12M150BS Details Description
Related parts for V48C12M150BS
Connector Header 9 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 20% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 72V .200A RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
COVERING HOOD datasheet.pdf
DW3 PLUG SIGNAL HOUSING A datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf