Vishay/Dale RWR89N2150FSRSL
RWR89N2150FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2150FSRSL
Brief Description
RES 215 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2150FSRSL.pdf
Availability of RWR89N2150FSRSL
QUANTITY
RWR89N2150FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2150FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N2150FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2150FSRSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N2150FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2150FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N2150FSRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V 20% BX 0805 datasheet.pdf