CTS Electronic Components GL060F35IET
GL060F35IET picture photo
Mfg. Part Number
GL060F35IET
Brief Description
CRYSTAL 6.000000 MHZ SMD
Datasheet Download
GL060F35IET.pdf
Availability of GL060F35IET
QUANTITY
GL060F35IET Order Process
Ship out your order
Specifications of GL060F35IET
Internal Part NumberEIS-GL060F35IET
TypeMHz Crystal
Frequency6MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.461" L x 0.197" W (11.70mm x 5.00mm)
Height0.142" (3.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GL060F35IET
Related LinksGL060, GL060F35IET Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
GL060F35IET Details Description
Related parts for GL060F35IET
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIRECT RING LED RED ID 35MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 21.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.1K OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.88A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf