Vishay Semiconductor/Diodes Division GL15T-G3-08
GL15T-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
GL15T-G3-08
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 33VC SOT23
Datasheet Download
GL15T-G3-08.pdf
Availability of GL15T-G3-08
QUANTITY
GL15T-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of GL15T-G3-08
Internal Part NumberEIS-GL15T-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency2.5pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GL15T-G3-08
Related LinksGL15T, GL15T-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GL15T-G3-08 Details Description
Related parts for GL15T-G3-08
RES 24K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 80POS datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT TSOP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf