Honeywell Sensing and Productivity Solutions GLAB22A1B
GLAB22A1B picture photo
Mfg. Part Number
GLAB22A1B
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP DPDT
Datasheet Download
GLAB22A1B.pdf
Availability of GLAB22A1B
QUANTITY
GLAB22A1B Order Process
Ship out your order
Specifications of GLAB22A1B
Internal Part NumberEIS-GLAB22A1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesGLS
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC50V
Voltage Rating - DC50V
Actuator TypeSide Rotary, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesSteel Roller
Operating Force, Torque2.9 in-lb
Release Force-
Pretravel26°
Differential Travel12°
Overtravel59°
Operating Position26°
Mechanical Life15,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GLAB22A1B
Related LinksGLAB, GLAB22A1B Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
GLAB22A1B Details Description
Related parts for GLAB22A1B
DIODE SCHOTTKY 60V 1.1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 23POS W/PIN datasheet.pdf
IC 24BIT DELTA-SIGMA ADC 18-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf