SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GLC110-12
GLC110-12 picture photo
Mfg. Part Number
GLC110-12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 110W
Datasheet Download
GLC110-12.pdf
Availability of GLC110-12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GLC110-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of GLC110-12
Internal Part NumberEIS-GLC110-12
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGLC110
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts)110W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency85%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.30" H (177.8mm x 108.0mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE, CSA, TUV, UR
Power (Watts) - Max110W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GLC110-12
GLC110-12 Details Description
Related parts for GLC110-12
IC MMIC AMP 1.5/1.9GHZ MTP6 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208QFP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE SKT RA datasheet.pdf