Matrix Orbital GLK240128-25-E
GLK240128-25-E picture photo
Mfg. Part Number
GLK240128-25-E
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD GRAPHIC DISPL 240X128 Y/G BK
Datasheet Download
GLK240128-25-E.pdf
Availability of GLK240128-25-E
QUANTITY
GLK240128-25-E Order Process
Ship out your order
Specifications of GLK240128-25-E
Internal Part NumberEIS-GLK240128-25-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGLK Series Firmware 08/Apr/2011
12C Displays Firmware Update 11/Oct/2011
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeMonochrome
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size-
Viewing Area114.00mm W x 64.00mm H
BacklightLED - Yellow/Green
Dot Pixels240 x 128
InterfaceI²C, RS232, TTL
Graphics ColorBlack
Background ColorGreen
Dot Size0.40mm W x 0.40mm H
Dot Pitch0.45mm W x 0.45mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GLK240128-25-E
Related LinksGLK2401, GLK240128-25-E Datasheet, Matrix Orbital Distributor
GLK240128-25-E Details Description
Related parts for GLK240128-25-E
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TAPE URETHANE FOAM 3/8" X 18YD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MC6 AC/DC SFTY RLY OSSDS RST 4 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 24V OUTPUT CHA datasheet.pdf