SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GLM75-12G
GLM75-12G picture photo
Mfg. Part Number
GLM75-12G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 75W
Datasheet Download
GLM75-12G.pdf
Availability of GLM75-12G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GLM75-12G Order Process
Ship out your order
Specifications of GLM75-12G
Internal Part NumberEIS-GLM75-12G
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGLM75
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts)75W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency78%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.30" H (177.8mm x 108.0mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GLM75-12G
GLM75-12G Details Description
Related parts for GLM75-12G
RES SMD 31.6 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 10POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 200POS .050 VERT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 200MA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 150MW 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TIP SOLDERING LT4X 1.2MM A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf