Sullins Connector Solutions GMA10DTKH-S288
GMA10DTKH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GMA10DTKH-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND
Datasheet Download
GMA10DTKH-S288.pdf
Availability of GMA10DTKH-S288
QUANTITY
GMA10DTKH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMA10DTKH-S288
Internal Part NumberEIS-GMA10DTKH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMA10DTKH-S288
Related LinksGMA10DT, GMA10DTKH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMA10DTKH-S288 Details Description
Related parts for GMA10DTKH-S288
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.5A CPH3 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 11A 10 MOHM SMD datasheet.pdf