Sullins Connector Solutions GMA22DTKT-S288
GMA22DTKT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GMA22DTKT-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND
Datasheet Download
GMA22DTKT-S288.pdf
Availability of GMA22DTKT-S288
QUANTITY
GMA22DTKT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMA22DTKT-S288
Internal Part NumberEIS-GMA22DTKT-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMA22DTKT-S288
Related LinksGMA22DT, GMA22DTKT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMA22DTKT-S288 Details Description
Related parts for GMA22DTKT-S288
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
14 MTE RCPT SR LATCH .100CL datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
DC 2-WIRE,M12,3MM,NO,5M CABLE datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf