Sullins Connector Solutions GMC19DRAN
GMC19DRAN picture photo
Mfg. Part Number
GMC19DRAN
Brief Description
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
GMC19DRAN.pdf
Availability of GMC19DRAN
QUANTITY
GMC19DRAN Order Process
Ship out your order
Specifications of GMC19DRAN
Internal Part NumberEIS-GMC19DRAN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row19
Number of Positions38
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMC19DRAN
Related LinksGMC1, GMC19DRAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMC19DRAN Details Description
Related parts for GMC19DRAN
RES SMD 11.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 3.08V SOT143-4 datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 45MA 28 OHM TH datasheet.pdf
MTG BAND FOR 10MM BORE datasheet.pdf
CONN 9POS F R/A datasheet.pdf