Sullins Connector Solutions GMC20DREH-S734
GMC20DREH-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GMC20DREH-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
GMC20DREH-S734.pdf
Availability of GMC20DREH-S734
QUANTITY
GMC20DREH-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMC20DREH-S734
Internal Part NumberEIS-GMC20DREH-S734
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMC20DREH-S734
Related LinksGMC20DR, GMC20DREH-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMC20DREH-S734 Details Description
Related parts for GMC20DREH-S734
VARISTOR 9V 250A DISC 10MM datasheet.pdf
ICL 2 OHM 35A 35MM datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 51MA 62 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G 20MA datasheet.pdf
IC TXRX LIN 2.1/SAE J2602 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 100A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HDR 3POS T/H R/A 2.5MM TIN datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20.3K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf