ST T1050H-6G-TR
T1050H-6G-TR picture photo
Mfg. Part Number
T1050H-6G-TR
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 10A D2PAK
Datasheet Download
T1050H-6G-TR.pdf
Availability of T1050H-6G-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T1050H-6G-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of T1050H-6G-TR
Internal Part NumberEIS-T1050H-6G-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsT1050H View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)75mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T1050H-6G-TR
Related LinksT1050H, T1050H-6G-TR Datasheet, ST Distributor
T1050H-6G-TR Details Description
Related parts for T1050H-6G-TR
RES SMD 270 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 7A 125V datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR ROBOT 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 8CH3.3V 16TSSOP datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HOUSING 26POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf