Taiyo Yuden GMK316SD393KF-T
GMK316SD393KF-T picture photo
Mfg. Part Number
GMK316SD393KF-T
Brief Description
CAP CER 0.039UF 35V 1206
Datasheet Download
GMK316SD393KF-T.pdf
Availability of GMK316SD393KF-T
QUANTITY
GMK316SD393KF-T Order Process
Ship out your order
Specifications of GMK316SD393KF-T
Internal Part NumberEIS-GMK316SD393KF-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCFCAP™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature Coefficient-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Distortion
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMK316SD393KF-T
Related LinksGMK316S, GMK316SD393KF-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
GMK316SD393KF-T Details Description
Related parts for GMK316SD393KF-T
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC CODEC 8BIT 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 17V 30A 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf