Sullins Connector Solutions GMM18DRYS
GMM18DRYS picture photo
Mfg. Part Number
GMM18DRYS
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GMM18DRYS.pdf
Availability of GMM18DRYS
QUANTITY
GMM18DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of GMM18DRYS
Internal Part NumberEIS-GMM18DRYS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMM18DRYS
Related LinksGMM1, GMM18DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMM18DRYS Details Description
Related parts for GMM18DRYS
RES SMD 866K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIBER NTWRK COMMUNICATION ONLY datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 24SSOP datasheet.pdf
IC REGISTER HOLD 9BIT 28PLCC datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 700MA 300 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 18POS datasheet.pdf
UMK-2FLK 14/SI/BFI/16-24DC/IN datasheet.pdf
220UF 50V 10X16 85C RAD datasheet.pdf