Eaton (formerly Cooper Bussmann) GMT-65/100A
GMT-65/100A picture photo
Mfg. Part Number
GMT-65/100A
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 650MA 125V ALARM IND FAST
Datasheet Download
GMT-65/100A.pdf
Availability of GMT-65/100A
QUANTITY
GMT-65/100A Order Process
Ship out your order
Specifications of GMT-65/100A
Internal Part NumberEIS-GMT-65/100A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesGMT
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated125VAC, 60VDC
Current650mA
Package / CaseAlarm Indicator
Size / Dimension0.688" L x 0.127" W x 0.810" H (17.48mm x 3.23mm x 20.57mm)
Mounting TypeHolder
ColorBlack
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMT-65/100A
Related LinksGMT-6, GMT-65/100A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
GMT-65/100A Details Description
Related parts for GMT-65/100A
IC OPAMP GP 600KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
QFN-48 STENCIL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 6.5A POWERFLAT datasheet.pdf
SCREW,SET,SOC datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 80W datasheet.pdf