Sprague Goodman GNL1R250
GNL1R250 picture photo
Mfg. Part Number
GNL1R250
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIMMER 0.3-1.2PF 500V SMD
Datasheet Download
GNL1R250.pdf
Availability of GNL1R250
QUANTITY
GNL1R250 Order Process
Ship out your order
Specifications of GNL1R250
Internal Part NumberEIS-GNL1R250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range0.3 ~ 1.2pF
Adjustment TypeSide Adjustment
Voltage - Rated500V
Size / DimensionRound - 0.114" Dia (2.90mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GNL1R250
Related LinksGNL1, GNL1R250 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GNL1R250 Details Description
Related parts for GNL1R250
RES SMD 30K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT PCB 20POS datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL #3/8 50PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf