Crouzet GNR10DHZ
GNR10DHZ picture photo
Mfg. Part Number
GNR10DHZ
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 10A HEATSINK DC IN 32V
Datasheet Download
GNR10DHZ.pdf
Availability of GNR10DHZ
QUANTITY
GNR10DHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of GNR10DHZ
Internal Part NumberEIS-GNR10DHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesGNR
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current10A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GNR10DHZ
Related LinksGNR1, GNR10DHZ Datasheet, Crouzet Distributor
GNR10DHZ Details Description
Related parts for GNR10DHZ
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
PNL MNT 20MA YLW W/WIRE 3" datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 9SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 1.27MM datasheet.pdf