Sprague Goodman GNR2R500
GNR2R500 picture photo
Mfg. Part Number
GNR2R500
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 0.4-2.5PF 500V
Datasheet Download
GNR2R500.pdf
Availability of GNR2R500
QUANTITY
GNR2R500 Order Process
Ship out your order
Specifications of GNR2R500
Internal Part NumberEIS-GNR2R500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range0.4 ~ 2.5pF
Adjustment Type-
Voltage - Rated500V
Size / Dimension0.118" Dia x 0.230" L (3.00mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeUser Defined
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GNR2R500
Related LinksGNR2, GNR2R500 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GNR2R500 Details Description
Related parts for GNR2R500
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount Solder datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 25MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf