Crouzet GNR45DCZ
GNR45DCZ picture photo
Mfg. Part Number
GNR45DCZ
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR GNR 45MM 480VAC
Datasheet Download
GNR45DCZ.pdf
Availability of GNR45DCZ
QUANTITY
GNR45DCZ Order Process
Ship out your order
Specifications of GNR45DCZ
Internal Part NumberEIS-GNR45DCZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesGNR
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current45A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 600 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GNR45DCZ
Related LinksGNR4, GNR45DCZ Datasheet, Crouzet Distributor
GNR45DCZ Details Description
Related parts for GNR45DCZ
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1A 143 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 470 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 7.09"LX7.09"W datasheet.pdf