Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10-4003E-M3/54
GP10-4003E-M3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GP10-4003E-M3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10-4003E-M3/54.pdf
Availability of GP10-4003E-M3/54
QUANTITY
GP10-4003E-M3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10-4003E-M3/54
Internal Part NumberEIS-GP10-4003E-M3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, Superectifier®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10-4003E-M3/54
Related LinksGP10-400, GP10-4003E-M3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10-4003E-M3/54 Details Description
Related parts for GP10-4003E-M3/54
PCB COPPER CLAD POS 12X12"2 SIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL SLOT OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf