Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10-4004E-E3/53
GP10-4004E-E3/53 picture photo
Mfg. Part Number
GP10-4004E-E3/53
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10-4004E-E3/53.pdf
Availability of GP10-4004E-E3/53
QUANTITY
GP10-4004E-E3/53 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10-4004E-E3/53
Internal Part NumberEIS-GP10-4004E-E3/53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, Superectifier®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10-4004E-E3/53
Related LinksGP10-400, GP10-4004E-E3/53 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10-4004E-E3/53 Details Description
Related parts for GP10-4004E-E3/53
IC BUFFER HEX 1INPUT 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 3POS 9.52MM BLACK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43.5VC DO215AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CRIMP JAW NEST datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 5.1K OHM 14SOIC datasheet.pdf