Vishay/Dale RWR89S2R20FSB12
RWR89S2R20FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2R20FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2R20FSB12.pdf
Availability of RWR89S2R20FSB12
QUANTITY
RWR89S2R20FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2R20FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2R20FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2R20FSB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2R20FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2R20FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S2R20FSB12
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -53DB datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS HSSDC2 SMT R/A datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 96MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IGBT 1200V 80A 535W TO247 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf