Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10-4004E-E3/53
GP10-4004E-E3/53 picture photo
Mfg. Part Number
GP10-4004E-E3/53
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10-4004E-E3/53.pdf
Availability of GP10-4004E-E3/53
QUANTITY
GP10-4004E-E3/53 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10-4004E-E3/53
Internal Part NumberEIS-GP10-4004E-E3/53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, Superectifier®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10-4004E-E3/53
Related LinksGP10-400, GP10-4004E-E3/53 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10-4004E-E3/53 Details Description
Related parts for GP10-4004E-E3/53
RELAY SSR 280VAC 50A PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 820 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
200W MOTOR 200V KEY SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP FILM 440UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf